Jak wybrać podłogę do mieszkania?

podłoga drewniana

Urządzając mieszkanie powinniśmy pamiętać również o wyborze odpowiedniej podłogi. Na rynku dostępne są bowiem różne rodzaje posadzek, przeznaczone dla różnych klientów. Otóż wybór podłogi uzależniony jest nie tylko od naszego gustu, ale także od tego czy posiadamy małe dzieci lub zwierzęta.

 

Elegancka podłoga drewniana

 

Podłoga drewniana, czyli parkiet to wciąż modne rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Tego typu podłoga wygląda bardzo naturalnie i jest ciepła w dotyku. Ponadto, parkiet jest bardzo trwały, można go lakierować oraz cyklinować. Dobrze izoluje ciepło. To idealne rozwiązanie dla alergików, bowiem nie przyciąga kurzu. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest również fakt, iż parkiet jest rozwiązaniem ekologicznym. Otóż decydując się na parkiet możemy mieć pewność, że drewno służące do jego produkcji pozyskiwane jest z poszanowaniem środowiska naturalnego.

 

Wadą parkietu jest to, że raczej nie ułożymy go sami. To skomplikowana czynność, do której potrzebne jest doświadczenie, więc lepiej od razu wynająć fachowca. Co ważne, ten rodzaj podłogi nie nadaje się do ogrzewania podłogowego, a także jest wrażliwy na uszkodzenia. Tak więc, jeśli chcielibyśmy zamontować tego typu ogrzewanie lub z jakichś względów możemy przypuszczać, że podłoga może zostać uszkodzona, lepiej pomyślmy nad innym rozwiązaniem.

 

Podłoga z litego drewna

Podłoga z litego drewna to nic innego jak podłoga wykonana z jednego kawałka drewna. Co ważne, drewno to jest nierzadko barwione. Dzięki temu można uzyskać różne kolory, co sprawia, że wielu potencjalnych nabywców jest zainteresowanych tego rodzaju podłogą, gdyż można ją starannie dopasować do wystroju danego wnętrza. Podobnie jak w przypadku parkietu, podłoga z litego drewna także może być cyklinowana, co także świadczy o jej wysokiej trwałości. Trzeba jeszcze dodać, iż sprzedawcy nie polecają tego rodzaju podłogi dla osób, które zamierzają zamontować ogrzewanie podłogowe.

 

Podłoga z szerokich desek

 W ostatnim czasie coraz modniejsza jest podłoga z szerokich desek. Szerokość jest niezwykle istotnym parametrem, albowiem deski mogą się skurczyć lub rozszerzyć na skutek różnych czynników. Musimy mieć to na uwadze przy zakupie, gdyż z biegiem czasu może dojść do deformacji desek.

 

Decydując się na podłogę z szerokich desek dobrze jest wybrać deski wielowarstwowe. Niestety, niektórzy bardzo się ich obawiają. Wynika to z faktu, iż w Internecie można znaleźć negatywne opinie nabywców tanich desek zakupionych w hipermarketach i ułożonych przez osoby, które nie do końca znają się na tym zajęciu. Kolejną obawą jest także wątpliwość dotycząca trwałości. Otóż obawy te są bezpodstawne. Kwestią zasadniczą jest bowiem prawidłowe ułożenie desek wysokiej jakości – wówczas wszystko powinno być w jak najlepszym porządku.

 

Wybierając podłogę do naszego mieszkania pamiętajmy o jednym – przede wszystkim, musi ona się nam podobać. Powinna być oczywiście odpowiednio trwała i wytrzymała. Jednak to my znamy najlepiej nasze potrzeby i zawsze możemy o nich porozmawiać ze sprzedawcą.

 

 

Paweł Stasiuk