Jak wybrać dobre cygaro?

cygara

 

Dobre cygaro to nie tylko te najdroższe. Na jakość cygara ma wpływ bardzo wiele czynników. Łatwy dostęp do cygar, które można kupić zarówno w restauracjach, supermarketach oraz w internecie powoduje konieczność poznania zasad wyboru dobrego cygara. Sprawdź czym należy się kierować przy zakupie cygar, aby być w pełni zadowolonym z wyboru.

Cygaro dla koneserów

 

Cygara są bardzo wyjątkowe, mają wokół siebie mocną kulturę palenia i wielu miłośników palenia. Byciu koneserem cygara towarzyszą pewne zasady które zostały opisane w przewodniku etykiety cygara „Zino Davidoff’s Guide to Cigar Etiquette” gdzie autor Zino Davidoff (założyciel luksusowej Szwajcarskiej marki cygar – Davidoff) opisuje pewne zachowania które są zabronione w trakcie palenia cygara.

Nie powinno się wtedy iść, ponieważ jeśli palimy cygaro to po to żeby się nim delektować. Nie powinno się palić w towarzystwie nie palących, a w towarzystwie innych palaczy/koneserów zabrania się pytać o ogień i kwestionować kraj pochodzenia cygara towarzysza. Jeśli w trakcie palenia zdarzy się, że zostaniemy poproszeni o skosztowanie naszego cygara, możemy poczęstować towarzysza tylko po tym, jak wytrzepiemy popiół z cygara. Jeśli cygaro jest wypalone ponad 2/3 swojej długości nie powinno się zapalać go kolejny raz.

Zasad bycia koneserem cygara jest dość dużo, ale podstawową i najważniejszą zasadą jest byciem gentlemanem. Koneserzy cygar, są gentlemanami więc jeśli zostanie przy nich złamana jakaś zasada z pewnością nie potraktują tego jako obrazę i odnajdą odpowiednie zachowanie do zaistniałej sytuacji.

Cygara mogą występować z różnymi dodatkami smakowymi, jak na przykład kakao lub innych aromatów, ale prawdziwy koneserzy doceniają czysty smak spalonego tytoniu i potrafią się nim delektować. Cygara powinno się trzymać w drewnianym cedrowym pudełku który zapewnia doskonałe warunki, żeby w pełni chronić go przed wilgocią lub wysuszeniem.

 

Dobre cygaro na początek

 

Na początek dobrze wiedzieć kilka podstawowych informacji na temat cygar. Budowa cygara:

Wkładka – to dusza cygara, to co jest w wnętrzu i nadaje mu smak, i charakter. Liście tytoniu muszą być zwinięte w odpowiedni sposób, nie mogą być zbyt mocno zwinięte bo wtedy nie przepuszczą powietrza, ale też nie mogą być zbyt luźne, gdyż wtedy cygaro straci swój wyjątkowy smak.

Zawijacz – Liść który trzyma wkładkę w całości nadając kształt dla cygara. Zawijacz jest potrzebny ponieważ zewnętrzna warstwa cygara jest zrobiona z suchych cieńkich liści które by nie utrzymały cygara w całości.

Owijacz – Zewnętrzna warstwa cygara, która nadaje dla cygara odpowiedni wygląd a według niektórych koneserów, drastycznie zmienia moc i smak cygara. Liście owijacza są starannie dobierany żeby miały jak najbardziej delikatną teksturę, żeby podkreślić wygląd cygara. Owijacze mogą mieć różne kolory np. Double Claro (zielono-brązowy kolor jeszcze nie dojrzałych liści) Colorado (delikatnie czerwony brąz) Maduro (bardzo ciemny brąz) i Oscuro (czarne mocno spalone liście)

Cygara występują w różnych rozmiarach i kształtach, które inaczej się pali i nawet inaczej smakują.

Najpopularniejszy kształt cygara to Parejo (znany też jako Coronas) czyli cygaro o cylindrycznym kształt z prostymi bokami, które z jednej strony jest otwarte a drugą stronę trzeba odciąć ponieważ jest zakryta liściem. Występują w długościach od 23 do 11 centymetrów i grubościach od 24 do 13 milimetrów.

Kolejny równie popularny kształt to Cheroot czyli tak naprawdę Parejo już z odciętą końcówką. Perfecto to bardzo grube cygaro z z ostrą zamkniętą końcówką.

Najpopularniejsza kombinacja to Parejo Colorado, ze względu na swój optymalny smak.

 

Jak palić cygaro?

 

Palenie cygara może wydawać się skomplikowanym procesem dla niedoświadczonych palaczy, ale to bardzo prosta i przyjemna czynność.

Po wybraniu najbardziej odpowiadającego nam cygara, musimy odciąć końcówkę. Głowa cygara to ta część najbliższa paska, tą część przykładamy do ust, żeby odpalić. Druga strona cygara to stopa, jeśli cygaro ma „kapturek” musimy to odciąć, jeśli kupujemy cygaro z już odciętą końcówką możemy już przejść dalej. Po przyłożeniu głowy cygara do ust powoli zbliżamy go do ognia, pozwalając stopie cygara delikatnie dotykać płomienia, inaczej zbyt intensywny ogień może zmienić moc i smak cygara. W trakcie podpalania można kręcić cygarem żeby spalał się tak samo ze wszystkich stron.

Do zapalania cygara najlepiej nadaje się butanowa zapalniczka która w żaden sposób nie zmieni smaku cygara. Absolutnie nie zaleca się używania zwykłych zapalniczek, a zapałki tylko jeśli to płomień pochodzący z drewnianej części, a nie z siarkowej końcówki.

Zazwyczaj nie zapełnia się płuc dymem od cygara, powinno się tylko wypełnić usta i wypuścić dym przez nos i usta jednocześnie, żeby jak najmocniej poczuć intensywny smak tytoniu.

 

Alvaro Soares