Recenzje książek – męskie spojrzenie

książka dla mężczyzny

We współczesnych czasach kiedy na bilbordach widzimy mężczyzn w koszulkach z dekoltami, wielu z nas zaczyna się gubić. Kolczyki czy tatuaże, łysa głowa czy fryzura ułożona na żelu, siła czy wrażliwość? W zalewie medialnej papki i politycznej propagandy trudno jest zachować zdrowy rozsądek, jeśli jednak interesuje cię temat męskości to zapraszam do dalszej części artykułu.

5 książek o męskości

Nie ma lepszego sposobu na zajrzenie do męskiej głowy niż przeczytanie dobrej książki na ten temat. Odpowiednia narracja i talent pisarski sprawia, że każdy będzie mógł nie tylko obserwować zachowania bohatera, ale także współodczuwać jego emocje i przybrać jego punkt widzenia. Gdzie możemy poznać męski punkt widzenia od środka? Bez wątpienia w następujących pozycjach:

 • Saga Mroczna Wieża – Stephen King

Głównym bohaterem tej rozbudowanej 7-tomowej sagi jest Roland. Rewolwerowiec, prawdziwy twardziel z krwi i kości, który jest rycerzem z innego świata. Pomimo wszelkiego rodzaju przeszkód przemierza wszechświaty aby zrealizować cel, który sobie obrał. Bez wątpienia jest on idealnym bohaterem do odzwierciedlenia takich wartości jak siła, honor i odpowiedzialność. Całkiem niezłym smaczkiem jest możliwość poznania alternatywy do wszystkich znanych nam religii i filozofii.

 

 • Saga Wiedźmin – Andrzej Sapkowski

Tytułowy wiedźmin jest wulkanem testosteronu, który potrafi zabijać potwory, mordować złoczyńców i zdobywać kobiety. Jednak jego osoba nie jest bohaterem płaskim i dwuwymiarowym. Wielokrotnie jako czytelnicy jesteśmy uczestnikami sporów moralnych i refleksji o naturze etyczno-filozoficznej, gdzie możemy zobaczyć to drugie oblicze męskości zwane mądrością.

 

 • Zimna stal – Jens Lapidus

Powieść zupełnie współczesna i odgrywająca się dla odmiany w naszym świecie. Jak przystało na skandynawski kryminał jest napisana sugestywnym językiem, a bohaterowie są przedstawieni wyjątkowo realistycznie. Znajdziemy w niej historię trzech mężczyzn, którzy jednak są wychowani w innych warunkach i mają inne cele życiowe. Dzięki przypadkowi w końcu ich losy splotą się w niespodziewany sposób, a my będziemy mogli obserwować rozwój wydarzeń z perspektywy każdego z nich: policjanta, weterana wojennego i rzezimieszka.

 

 • Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie – Joanna Wieliczka-Szarkowa

Książka już nie tylko zamieszczona w czasach nam bliższych, ale także opowiadająca o naszych przodkach i bohaterach. Historia o czasach kiedy męstwo nie było wyborem, a marzeniem każdego chłopca. Gdzie problemem nie było wybranie poziomu męskości ubrania czy fryzury, ale dylemat czy być dobrym ojcem i mężem czy walczyć w obronie Ojczyzny. Dzięki tej książce możemy zgłębić problemy przed którymi stali mężczyźni, którzy powinni być wzorami dla współczesnych. Możemy poznać historię prawdziwych ludzi, którzy walkę o wolność przedłożyli nawet nad własne życie.

 

 • Męskość – Steve Biddulph

czyli książka dla opornych, która w zabawny sposób mówi o tym co w życiu codziennym zwykle nam umyka. O wszystkich problemach z którymi stykają się mężczyźni na co dzień, a które często bagatelizujemy. Pozwala spojrzeć na siebie i swoje czyny z pewną dozą dystansu oraz przemyśleć czym tak naprawdę jest ta szumna męskość.

 

Wszystkie wyżej wymienione książki zostały wymienione właśnie w takiej kolejności nie bez powodu. Sagi zaprezentowane na początku przedstawiają męskość w nieistniejących światach i tylko osoby z bujną wyobraźnią będą potrafiły znaleźć w nich nie tylko przyjemność ale także odniesienie do swojego życia. Kolejne dwie pozycje umieszczone są już w naszym świecie. Pierwsza mimo że jest fikcją przedstawia w obrazowy sposób naszą rzeczywistość, a druga opowiada już o prawdziwych ludziach, więc żeby znaleźć tam męski pierwiastek nie będzie trzeba się wysilać – wystarczy wyobrazić sobie swoją osobę na ich miejscu. Aż w końcu przychodzimy do ostatniej pozycji, która jest stricte książką o męskiej psychice, dojrzewaniu i problemach.

 

Jak zostać prawdziwym mężczyzną?

Żeby móc mówić o jakimkolwiek wzorcu męskości trzeba przyjąć pewne wartości, które powinien sobą reprezentować prawdziwy mężczyzna. Jest wiele sprzecznych wartości, które niegdyś cechowały prawdziwych mężczyzn, a teraz są raczej w zapomnieniu lub wręcz uległy odwróceniu. Oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku możemy wymienić kilka z nich, które powinien mieć mężczyzna niezależnie od czasów i lansowanej mody, a oto one:

 • Siła – zarówno fizyczna jak i psychiczna. Gatunek ludzki istnieje około 200 tys. lat, a zaczął grupować się w cywilizacje dopiero około 10tys. lat temu. Przez większość czasu kiedy istniał gatunek ludzki, tylko silny mężczyzna miał szansę przetrwać. Teraz gdy nie musimy walczyć z przeciwnikiem na włócznie siła jest nie mniej ważna. Nadal istnieją bandyci, złodzieje i wszelkiego rodzaju agresorzy, którzy mogą cię napaść, odebrać pieniądze lub skrzywdzić twoją rodzinę. Prawdziwy mężczyzna w sytuacjach podbramkowych powinien być zdolny do obrony swojej rodziny i własności w czysto fizyczny sposób. Chowanie się z płaczem pod stołem i czekanie na policję nawet w dzisiejszych czasach nie stanowi wzoru męstwa. W życiu codziennym natomiast ważna jest siła psychiczna, aby być wsparciem dla potrzebujących i nie poddawać się przeciwnościom losu. Wyrzucono cię z pracy? Znajdź nową. Złamałeś nogę? Nie płacz, idź do lekarza. Twoja żona zachorowała? Nie płacz z nią, pomóż jej przejść przez chorobę, niech czuje twoje wsparcie.
 • Rodzina – miarą męskości nie jest to ile wyciśniemy na klatę czy ile żelu nałożymy na włosy, ale to jak dbamy o swoją rodzinę. Prawdziwy mężczyzna jest dla swojej rodziny podporą, a jego bliscy wiedzą, że mogą na niego liczyć.
 • Mądrość – jest cechą, która umożliwia nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. Jeśli będziesz łysym twardzielem z wysuniętą szczęką, ale nie będziesz potrafił policzyć swojej wypłaty i zaplanować budżetu to nie będziesz wyglądał na prawdziwego mężczyznę – raczej na jaskiniowca. Zadbaj więc o to żebyś mógł pochwalić się czymś więcej niż znajomością tabliczki mnożenia, bo to od twojej mądrości zależeć będzie przyszłość twojej rodziny
 • Zaufanie – prawdziwy mężczyzna nie łamie danego słowa. Niezależnie od tego czy dał je przyjacielowi, dziecku czy wrogowi. Każdy ze znajomych powinien wiedzieć, że gdy sytuacja wymaga dyskrecji u ciebie będzie mógł na nią liczyć. W końcu nie pobiegniesz poplotkować z przyjaciółkami – jesteś mężczyzną.
 • Honor – dla wielu osób jest to abstrakcyjna wartość, jednak jest ona nieodłącznie związana z męskością. Jeżeli dajesz się poniżać na każdym kroku to nikt cię nigdy nie będzie szanował. Żeby zasłużyć na szacunek innych najpierw musisz sam siebie zacząć szanować, a gdy już to zrobisz, wymagaj tego od innych. Nie bój się walczyć o swoje wartości. Jak pisał Herbert: „bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
  w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy
 • Odpowiedzialność – za swoją rodzinę i bliskich, ale przede wszystkim za swoje czyny. Psychologowie mówią tu o teorii atrybucji, czyli sposobach uzasadniania danego stanu rzeczy. Atrybucje zewnętrzne to poszukiwanie przyczyn w zjawiskach zewnętrznych lecz zwykle są to zwyczajne wymówki. Nie dałem rady pójść na trening, bo żona kazała mi zostać w domu. Prawdziwy mężczyzna stosuje głównie atrybucje wewnętrzne – czyli przyczyn swojej sytuacji szuka w sobie samym (oczywiście bez przesady). Potrafi wziąć na barki odpowiedzialność za wszystkie swoje niepowodzenia życiowe. Nie masz pieniędzy – bo za mało się starasz. Nie masz wymarzonej sylwetki – bo jesteś zbyt leniwy. Chcesz żeby Twój świat był piękniejszy, to daruj sobie użalanie, weź kowadło swojego losu w ręce i zrób wszystko żebyś w podeszłym wieku oczekiwał śmierci z uśmiechem na ustach. W końcu sam zapracowałeś na sukces w swoim życiu.

Jeśli widzisz w powyższych cechach odzwierciedlenie swojej postawy życiowej, to jesteś prawdziwym mężczyzną niezależnie od tego w jakich ubraniach chodzisz i czy Twoim hobby jest MMA czy uprawianie ogródka.

 

Edwin Harmata