Ranking 10 męskich filmów wszechczasów

kino

Jaka jest recepta na dobry, męski film? Po pierwsze – bohater o silnej, nietuzinkowej osobowości, uosabiający te cechy, które każdy mężczyzna chciałby posiadać. Po drugie –  dziać musi się dużo. Po trzecie –  muzyka, która wywołuje ciarki już od pierwszych dźwięków. Poniższe filmy mają wszystkie te cechy i jeszcze wiele innych dodatkowych atutów. Co powoduje, że doskonale nadają się na prawdziwy, męski wieczór. Oto subiektywny ranking 10 filmów, które każdy mężczyzna powinien zobaczyć.

10 filmów, które musi zobaczyć każdy mężczyzna

 

  1. Podziemny krąg reż. David Fincher

Film ten można nazwać manifestem przeciwko materialnej sferze ludzkiego życia. Ukazuje narodziny niebezpiecznej ideologii, która przejmuje władzę nad męskimi umysłami. Zaczyna się niewinnie. Tworzący się w „podziemiach” krąg wybrańców traktuje przemoc fizyczną jako odskocznię od problemów. Przez walki członkowie grupy umacniają się, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Pot, krew i łzy to stali towarzysze brutalnych bijatyk, które wbrew pozorom, sprawiają przyjemność nawet najbardziej poszkodowanym. Kolejne kadry filmu stanowią studium ludzkiej psychiki, a właściwie tego, co może się z nią stać, gdy władza znajdzie się w rękach nieodpowiedniej osoby.

 

  1. Gwiezdne wojny reż. George Lucas

Ponadczasowość tego filmu, ogromna rzesza fanów (zwłaszcza męskich), czynią go obowiązkową pozycją w tym zestawieniu. Gwiezdne wojny to niekwestionowana klasyka gatunku science-fiction. Reżyser w swojej kosmicznej sadze zabiera nas w fascynującą podróż do odrealnionego, pełnego fantastycznych stworzeń, świata, dzięki któremu, przynajmniej na chwilę możemy oderwać się od szarej rzeczywistości. Sukces filmu tkwi nie tylko w imponujących efektach specjalnych, ale również w uniwersalnych wartościach ukazanych na przykładzie bohaterów. Czyni to ich odległą galaktykę bliższą nam – widzom.

 

  1. Snajper reż. Clint Eastwood

Jest to historia Chrisa Kyle’a – autorytetu, amerykańskiego żołnierza uznawanego za najlepszego snajpera Navy SEALs. Opowiada o człowieku, którego celem stało się ocalenie jak największej liczby ludzi. Dzięki swojej niezwykłej skuteczności na misjach zyskał przydomek „Legenda”. Jednak sukcesy na wojennej ścieżce pozostawiły trwały ślad w jego psychice. Film ten doskonale ukazuje spustoszenie jakie wojna wywołuje w ludzkich umysłach. Jak pewne obrazy, odgłosy zakorzeniają się w pamięci, by już nigdy jej nie opuścić. Rzutują na wszystkie sfery życia i uniemożliwiają całkowite odcięcie się od wojennej rzeczywistości.

 

  1. Wściekłe psy reż. Quentin Tarantino

Quentin Tarantino wprowadza widza do mafijnego świata. Daje mu możliwość poznania mentalności gangsterów, która zapisana została w dialogach będących najważniejszym elementem filmu. Bohaterowie w sposób, w jaki się wypowiadają, ukazują swoją siłę i dominację. Po nieudanym napadzie na sklep jubilerski dowiadują się, że mają w swoich szeregach „kapusia” – policjanta, któremu udało dołączyć się do ich grupy. Drogą eliminacji próbują go zdemaskować.

 

  1. Helikopter w ogniu reż. Ridley Scott

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o nieudanej akcji amerykańskich żołnierzy z oddziału Delta 120 w Somalii. Tworząc, niemalże, apokaliptyczny obraz reżyser doskonale odzwierciedlił okrucieństwo wojny. Ciągła walka z własnymi słabościami, balansowanie na granicy życia i śmierci utworzyły niezwykle przejmujący portret grupy żołnierzy. Byli oni uosobieniem męskiej siły oraz odwagi. Ich ból i cierpienie, wywołane przez bezlitosnego wroga, były dla widza niemalże namacalne. Śmierć stała się wszechobecna, czyhała na nich na każdym kroku. Jedynie kwestią szczęścia było to, czy zdołali przed nią uciec.

 

  1. Wolny strzelec reż. Dan Gilroy

Wolny strzelec to portret osobowości niezwykle psychopatycznej. Główny bohater pnie się po szczeblach „reporterskiej” kariery. Jego bezwzględność momentami przyprawia widza o ciarki. Nie ma przeszkody, która zatorowałaby mu drogę do celu i przeszkodziła w nakręceniu idealnego materiału. Dostarcza stacji telewizyjnej makabryczne materiały z miejsc tragicznych wypadków, kierując się zasadą „Jest krew, jest news”. Żerując na ludzkiej tragedii wyrabia sobie renomę, ale tym samym zatraca w sobie pierwiastek człowieczeństwa.

 

  1. Pluton reż. Oliver Stone

Niezwykle przejmujący obraz wojny w Wietnamie. Reżyser doskonale pokazał, jak w takich warunkach przesuwa się granica ludzkiej moralności. Hierarchia wartości się zmienia. Cele stawiane sobie są krótkoterminowe. Po prostu przeżyć. Broń ukazana została jako atrybut nieograniczonej władzy nad ludzkim życiem. Często bezmyślnie nadużywanym. „Pluton” opowiada również o walce z samym sobą, o przekraczaniu własnych granic, by przetrwać. A następnie zacząć wszystko od nowa.

 

  1. Avengers reż. Joss Wedon

Któż z nas nigdy nie marzył o tym, by zostać superbohaterem? Posiadać nadnaturalną moc, która czyni nas wyjątkowymi i niezniszczalnymi. Niestety, póki co musi nam wystarczyć filmowa namiastka takiego świata. W wydaniu Jossa Wedona jest to z pewnością godne zastępstwo. W Avengers świat fantastyczny przenika się z rzeczywistością. Grupa kultowych superbohaterów łączy swe siły, by ocalić planetę przed zemstą czarnego charakteru. Bohaterowie obdarzeni niezwykłymi mocami równocześnie wiodą zupełnie zwyczajne, ludzkie życie. Czy to może oznaczać, że cząstka superbohatera jest w każdym z nas?

 

  1. Gladiator reż. Ridley Scott

Widz przeniesiony zostaje do starożytnego Rzymu, gdzie bestialska walka na śmierć i życie to rozrywka. Jednak przemoc i brutalność stanowią jedynie dopełnienie przesłania, które niesie za sobą Gladiator. Główny bohater – Maximus uosabia wszystkich cechy idealnego władcy, których prawdziwemu cesarzowi brakuje. Kommodus zaślepiony władzą kieruje się zasadą „cel uświęca środki”, czym nieświadomie doprowadza do własnego upadku. Reżyser zestawiając dwie kontrastowe osobowości – Maximusa i Kommodusa, ukazał czym naprawdę jest odwaga, szlachetności oraz honor.

 

  1. Zawód: szpieg reż. Ridley Scott

Bohater filmu to weteran CIA, który jest o krok od przejścia na emeryturę, ma do wykonania ostatnią misję w swojej karierze. Być może najbardziej niebezpieczną. Mężczyzna działa pod presją czasu, gdyż na szali waha się życie jego przyjaciela. Widz wchodzi w świat zawiłych intryg, którym przyświeca wyższy cel. „Zawód: szpieg” to historia męskiej przyjaźni, przedstawionej przez pryzmat wspomnień agenta. Tłem dla głównego wątku filmu stają się konflikty wojenne począwszy od wojny w Wietnamie, na Zimnej Wojnie kończąc.

 

Anna Parcheniak