Jak przygotować się na polowanie?

polowanie

Jak przygotować się na polowanie? Jak dograć wszystkie szczegóły, by polowanie nie było chaotyczne? Jak skutecznie i bezpiecznie ubrać się na polowanie? O tym wszystkim poniżej.

Właściwa organizacja i dobre zaplanowanie wszystkiego to gwarancja udanych łowów oraz bezpieczeństwa i zadowolenia uczestników. Trzeba więc o wszystkim wcześniej pomyśleć.

Na czym polega polowanie?

Polowanie w języku łowieckim to ogół wszystkich czynności wykonywanych przez myśliwych z jednoczesnym przestrzeganiem obowiązujących praw, czyli jest to: tropienie, ściganie, strzelanie oraz łowienie zwierzyny.

Wyróżniamy m. in. polowanie indywidualne, polowanie zbiorowe, polowanie z ptakiem łowczym, polowanie z zasiadki oraz czaty, podchód, podjazd i polowanie na wab.

Do obowiązków każdego myśliwego należy odpowiednie zatroszczenie się o ubitą przez siebie zwierzynę, a także dopilnowanie, by nie zmarnowała się poprzez zaparzenie, gnicie, niewłaściwy transport czy też nienależyte składowanie. Od tego bowiem zależą jej wartość oraz użyteczność, jaką to stanowi np. skóra, dziczyzna, narogi  i ewentualnie trofeum.

Jak dobrać strój na polowanie?

Aby dobrze, czyli właściwie i odpowiedzialnie przygotować się do polowania, należy odpowiednio wcześniej dobrać stosowną odzież myśliwską. Warto o to zadbać dla własnego bezpieczeństwa.

Dobra odzież myśliwska, to tylko taka, która gwarantuje nam zarówno bezpieczeństwo jak i komfort. Warto dodać, że w zależności od pory roku, a także warunków polowania, wymagane są inne właściwości odzieży. Do najważniejszych z nich należą wytrzymałość, nieprzemakalność, kolor i wygoda.

Przed przystąpieniem do polowania, każdy myśliwy powinien skrupulatnie skompletować swój praktyczny zestaw odzieży, na który składają się m.in. ciepłe kurtki myśliwskie, wygodne spodnie, stylowe koszule oraz swetry myśliwskie, a także praktyczne kamizelki, bielizna termoaktywna oraz czapki myśliwskie.

Akcesoria na polowanie

Idąc na polowanie trzeba również pamiętać o akcesoriach myśliwskich. A są to: pasy, bączki, troki, trepstopki, ładownice, pastorały i stojaki, kamery, obroże dla psów myśliwskich oraz wabiki i dodatki. Przydać mogą się również plecaki, torby, latarki, noże i termosy.

Sylwia Haliniak