Projekt domu jednorodzinnego

Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego

Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas. Jeżeli zdecydowałeś się na jego realizację, wybór odpowiedniego projektu jest kluczową decyzją.  To od niej w dużej mierze zależy Twoje późniejsze zadowolenie z warunków mieszkaniowych. W jaki sposób dokonać najlepszego wyboru? Poznaj najważniejsze zasady wyboru odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego.

Czym kierować się przy wyborze projektu jednorodzinnego?

Każdy z nas wyobraża sobie trochę inną przestrzeń, kiedy myśli o wymarzonym domu. Istnieje jednak kilka podstawowych kwestii, które wszyscy powinniśmy rozważyć podczas przeglądania projektów. Po pierwsze – finanse. Gotowy projekt z reguły będzie tańszy, ale zwykle zapłacimy później za jego adaptacje. Warto zawczasu zorientować się też czy wybrany projekt wpasuje się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Określa on między innymi wysokość domu oraz maksymalną powierzchnię zabudowy Twojej działki. Kiedy poznasz te wymagania, będziesz mógł wybrać projekt, który je spełnia i w ten sposób oszczędzisz na późniejszych zmianach i poprawkach. Na koniec pamiętaj – nie oceniaj książki po okładce, lub raczej domu po elewacji. Nie decyduj się na projekt tylko dlatego, że ładnie wygląda z zewnątrz. To wewnątrz spędzisz większość czasu i warto, aby odpowiadało ono Twoim konkretnym potrzebom, takim jak ilość sypialni czy wielkość kuchni.

Projekt typowy czy projekt indywidualny?

Przyjęło się, że projekt gotowy oznacza szybką realizację i znaczne oszczędności. Za projekt wykonany przez biuro architektoniczne zapłacimy więcej i stracimy na tym przedsięwzięciu dużo czasu. Niekoniecznie jest to jednak zgodne z prawdą. „Inwestor nie ma świadomości, że -kupując [gotowy] projekt za 2 tys. zł – poniesie dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie wyższą cenę ‘za adaptację’ u architekta miejscowego” – przestrzega architektka Agnieszka Puchyr („Projekt domu – indywidualny czy z katalogu?” – Bankier.pl, 2014). Czy oznacza to więc, że projekt na zamówienie jest lepszym rozwiązaniem? Będzie to zależało od wielu czynników. Jeśli zdecydujemy się na pomoc architekta, musimy się liczyć z poniesieniem większych wydatków. Sprawdza się tutaj również opinia, że tworzenie indywidualnego projektu zajmie więcej czasu. Należy jednak pamiętać, że otrzymamy projekt kompletny – nie będą potrzebne żadne późniejsze adaptacje. Niektórzy uważają ponadto, że dom buduje się z reguły jeden na całe życie i że powinien on być unikalny. Jeżeli zgadzasz się z tą opinią, biuro architektoniczne pomoże zagwarantować, że Twój dom będzie jedyny w swoim rodzaju.

Pomoc architekta

Jeśli zdecydujemy, że o projekt naszego domu ma zadbać architekt, otrzymamy projekt dopasowany do naszych wymagań i oczekiwań. Oznacza to, że Twoja kuchnia będzie mieć idealną wielkość, a okna w salonie – wymarzony kolor ram. Niektórzy wybierają współpracę z architektem również wtedy, gdy nietypowa działka – na przykład wąska lub o znacznym spadzie – uniemożliwia realizację gotowego projektu. Dodatkowo, tak jak już zostało wspomniane, gdy projekt naszego domu wykona architekt, będziemy właścicielami zupełnie wyjątkowej realizacji. Czego należy się spodziewać, jeżeli ta opcja przypadła Ci do gustu? Projekt będzie zwykle składał się z trzech części:

  • projekt koncepcyjny – przedstawia wizję architekta dotyczącą domu,
  • projekt budowlany – dostosowany do norm budowlanych dokument, który umożliwia uzyskanie zgody na budowę,
  • projekt wykonawczy – szczegółowy projekt łącznie ze specyfikacją techniczną poszczególnych elementów budynku.

 

Należy oczywiście pamiętać, o cenie, którą zapłacimy za projekt na zamówienie. Z reguły im większy dom, tym będzie ona wyższa. Według wytycznych Stowarzyszenia Architektów Polskich może ona wynosić od 3 do 7,5% planowanych kosztów realizacji danego projektu („Ile kosztuje indywidualny projekt domu?” – Wojciech Napora – najlepszedomy.pl, 2015).

 

Zuzanna Godek