Prawo karne – typy spraw i wybór adwokata

adwokat

Prawo karne to bardzo rozległa dziedzina prawa. Normuje ono m.in. kwestie związane z przestępstwami o różnym stopniu szkodliwości. Przedstawiamy przykładowe typy spraw z tego obszaru oraz doradzamy, jak w razie potrzeby wybrać odpowiedniego adwokata karnistę.

Typy spraw karnych

Sprawy karne obejmują zarówno przestępstwa przeciwko mieniu, zdrowiu i życiu, jak i inne typy przestępstw – przykładowo związane z narkotykami lub innymi substancjami odurzającymi. Oczywiście Kodeks karny uwzględnia także ich klasyfikację ze względu na sposób działania sprawcy, stopień społecznej szkodliwości, skutek, zamiar, podmiot przestępstwa, stosunek do dobra prawem chronionego, rodzaj dóbr chronionych oraz sposób ścigania.

Wśród najczęściej spotykanych spraw karnych można wymienić:

  • sprawy o spowodowanie kolizji lub wypadku komunikacyjnego, w efekcie którego, uczestnik doznał uszczerbku na zdrowiu lub zmarł,
  • sprawy o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • sprawy o udział w bójce, pobicie,
  • sprawy o fałszerstwo, np. dokumentów,
  • sprawy o kradzież mienia,
  • sprawy o przestępstwa narkotykowe – posiadanie, produkcja, czy też handel narkotykami,
  • sprawy dotyczące przestępczości zorganizowanej.

 

Jak wybrać dobrego adwokata od prawa karnego?

Specyfika spraw z obszaru prawa karnego często wymaga pomocy specjalisty – szczególnie w przypadku oskarżenia o cięższe przestępstwa. Warto zaznaczyć, że nie mamy obowiązku skorzystania z pomocy adwokata, jednak dzięki wsparciu profesjonalisty, zyskujemy znacznie większe szanse na załagodzenie kary, a w niektórych przypadkach nawet uniewinnienie od stawianego zarzutu. Oczywiście z pomocy adwokata skorzystać może także osoba pokrzywdzona w wyniku konkretnego zdarzenia. Jak zatem wybrać najlepszego obrońcę lub pełnomocnika?

Szybka reakcja jest w takich sytuacjach najważniejsza. Dlatego poszukiwania adwokata powinniśmy rozpocząć tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Warto podkreślić, że powinniśmy wybrać specjalistę, który prowadzi działalność w miejscu, w którym toczy się dane postępowanie. Tylko wtedy adwokat będzie mógł sprawnie reagować na zachodzące zmiany i zapewnić kompleksową obsługę swojemu klientowi. Przykładowo, jeśli postępowanie rozgrywa się na terenie Aglomeracji Śląskiej, wpisz w wyszukiwarkę prawo karne adwokat Śląsk. W taki sposób zyskasz dostęp do ofert konkretnych kancelarii z tego regionu, które oferują takiego rodzaju usługi prawne.

Przed podjęciem decyzji o wyborze danej kancelarii, warto jednak zwrócić uwagę na jej specjalizację. Jeśli masz taką możliwość, sprawdź, w jakich typach spraw adwokat ma największe doświadczenie. Przykładowo, poszczególne kancelarie, mimo że zakres ich usług obejmuje również prawo karne, mogą specjalizować się w sprawach z obszaru prawa rodzinnego, czy też spadkowego. Warto dokładnie zapoznać się ze świadczonymi przez te kancelarie usługami i wybrać tę, która największy nacisk kładzie właśnie na sprawy karne – wtedy szansa na to, że sprawa zostanie rozstrzygnięta na naszą korzyść, znacząco wzrośnie.

Po wstępnej selekcji powinniśmy także zapoznać się z opiniami o danym adwokacie. Warto sprawdzić, jak jego byli klienci oceniają poziom i skuteczność świadczonych przez niego usług. Oczywiście, nie należy pozostawać bezkrytycznym wobec opinii, które możemy znaleźć na niektórych portalach internetowych. Zaleca się podchodzić do nich z pewnym dystansem, jednak mimo wszystko mogą stanowić dobre źródło informacji na temat konkretnej kancelarii.