Kiedy opłaca się sprzedać auto?

wnętrze samochodu

Przeciętny właściciel samochodu powinien sprzedawać swoje auto po około 5 latach eksploatacji, tak by uzyskać korzyści. Chodzi bowiem o to, aby dotychczasowe auto zmienić na nowe wtedy, kiedy zauważalnie wzrosną koszty napraw.

Kiedy najlepiej sprzedać samochód?

Z pewnością nie za bardzo opłaca się sprzedawać samochodu w jego pierwszych dwóch latach eksploatacji. A to dlatego, że po pierwszym roku samochód traci na wartości średnio 25 proc., a z kolei po drugim kolejne 20 proc. Tymczasem w kolejnych latach utrata wartości jest już nieco mniejsza i wynosi około 10 proc. rocznie.

A zatem teoretycznie rzecz ujmując, najmniej tracimy sprzedając samochód, który ma powyżej 5 lat. Z kolei zysk mający swoje źródło w niewielkiej utracie wartości jest wyrównywany przez coraz to większe coroczne koszty naprawy oraz wymiany eksploatowanych części.

Jak można szybko sprzedać auto?

Samochód można sprzedać na wiele różnych sposobów. Bardzo popularne i często wykorzystywane jest oddawanie auta do komisu. Niestety jednak, sprzedaż w takim miejscu nie następuje od razu. Często trzeba długo czekać na zapłatę.

Innym sposobem jest samodzielne zorganizowanie całego procesu sprzedaży, bez  zaangażowania w to żadnych pośredników. Można również skorzystać z usług firm, zajmujących się sprzedażą i kupnem aut. Są to właśnie profesjonalne skupy samochodów, oferujące swoim klientom szybki i bezproblemowy odkup aut za gotówkę. Ze skupem można skontaktować się zarówno telefonicznie jak i drogą internetową. Wielu chętnych wybiera się tam też osobiście.

Sprzedaż auta w skupie

Do głównych zalet sprzedaży auta w skupie należą szybkość i nowoczesność przeprowadzanych transakcji. Co więcej, pieniądze możemy dostać od razu, nie musimy zatem czekać, jak w sytuacji zdecydowania się na komis samochodowy. Skupy oferują  właścicielom aut o wiele bardziej nowoczesne i szybsze transakcje, nie potrzeba również specjalnie przygotowywać samochodu do sprzedaży.

Można zatem zaoszczędzić wydatków związanych z naprawą, jeśli już ktoś zdecyduje się na sprzedaż samochodu w nowoczesnym skupie. Wynika to z tego, że te firmy nie wymagają wcześniejszego naprawiania oraz mycia samochodu. Skupy są bowiem zainteresowane autem w takim stanie, w jakim go dostaną, nawet jeśli samochód jest niesprawny.

 

Sylwia Haliniak