Jak nabrać masę mięśniową?

masa mięśniowa

Coraz więcej osób zastanawia się w jaki sposób mogłoby poprawić wygląd swojej sylwetki. Chodzi przede wszystkim o nabranie masy mięśniowej. Jest to szczególnie widoczne w okresie wiosennym, kiedy to myślimy o wakacyjnym odpoczynku na nadmorskiej plaży.

Jak szybko zrobić masę mięśniową?

 

Szybkie zwiększenie masy mięśniowej nie jest rzeczą łatwą, ale nie jest też niemożliwe. Otóż wymaga to dużej determinacji z naszej strony.

 

Kwestią podstawową jest dostarczanie organizmowi dużej ilości kalorii. Bez ich nadwyżki nie da się niczego zbudować – po prostu nie będzie z czego. Dobrze jest także skorzystać z pomocy doświadczonego trenera, który ułoży specjalny plan ćwiczeń. Kiedy już zaczniemy ćwiczyć, musimy to robić na poważnie, starając się zwiększać obciążenia wraz z czasem treningów. Ważna jest także regularność. Niemniej jednak powinniśmy także robić sobie przerwy na odpoczynek, aby nie przemęczać naszego organizmu.

 

Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest skorzystać z siłowni. Co prawda jest to pewien wydatek, jednak możemy czuć się bardziej komfortowo podczas wykonywania ćwiczeń. Otóż trening na siłowni ma jedną ogromną zaletę – otóż wszystkie ćwiczenia wykonywane są pod okiem doświadczonego instruktora, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem.

 

Jak zbudować masę mięśniową w domu?

 

Zbudowanie masy mięśniowej możliwe jest także w domowym zaciszu. Tu także niezbędne będą regularne ćwiczenia. Dobrze będzie, jeśli przeznaczymy na trening co drugi dzień w tygodniu.

 

Zanim jednak do nich przystąpimy konieczna będzie rozgrzewka. Następnie przystępujemy do właściwych ćwiczeń. Jakich – to zależy od tego czy posiadamy odpowiedni sprzęt, czy też nie. Jeśli mamy przyrządy do ćwiczeń takie jak chociażby hantle, możemy wykonywać ćwiczenia, do których ów sprzęt jest przeznaczony. Natomiast w sytuacji, gdy nie dysponujemy żadnymi przyrządami, możemy skupić się na ćwiczeniach, które ich nie wymagają. Dobrym wyborem będą na przykład pompki, brzuszki, przysiady, czy też podciąganie na drążku.

 

Dieta na masę mięśniową

 

Niezwykle istotną kwestią jest dieta. Powinna ona być bogata w białko, dzięki któremu masa mięśniowa rośnie. Jednakże nie można ułożyć diety składającej się jedynie z samych białek. Konieczne są jeszcze węglowodany oraz tłuszcze. Niezwykle popularnymi produktami wśród osób dbających o swoją sylwetkę jest więc kurczak lub tuńczyk z ryżem bądź makaronem. Cieszą się one także dużą popularnością wśród zawodowych sportowców. Niemniej jednak najlepiej byłoby, gdyby dieta została ułożona przez dietetyka, który doskonale zna się na przygotowywaniu jadłospisów dla sportowców. Niekiedy konieczne też będą badania lekarskie, które pozwolą wykryć czego konkretnie brakuje w naszym organizmie. Wówczas ułożona dieta może uzupełnić brakujące składniki.

 

Nabieranie masy mięśniowej to ciężka praca. Decydując się na to pamiętajmy, że proces ten będzie wymagał od nas nie tylko wiele wysiłku fizycznego, ale również cierpliwości i dyscypliny. Nic bowiem nie powstaje od razu, wszystko potrzebuje czasu. Nie inaczej jest z mięśniami.

 

Paweł Stasiuk