Męski styl ubioru do pracy

elegancko ubrany mężczyzna

Od odpowiednio dobranego stroju może zależeć nasza przyszłość. Zarówno rozmowa kwalifikacyjna w naszej przyszłej pracy, jak i ważne spotkanie biznsesowe, są zależne w ogromnym stopniu od stroju jaki wybierzemy. Wiele osób bagatelizuje sprawę lecz badania naukowe potwierdzają, że nadal swoją opinię o drugim człowieku tworzymy głównie przez pryzmat pierwszego wrażenia. Zatem jak się ubrać by osiągnąć sukces? Zgodnie z obowiązującym dresscode’m. Jeśli interesuje Cię temat owego „dress code’u” to poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pozwolą Ci zapoznać się z tematem i ubrać w sukces.

 

Co to jest dress code?

Dress code to w dosłownym tłumaczeniu kodeks ubioru. Instynktownie i naturalnie w trakcie dorastania dostajemy od rodziców pakiet podstawowej wiedzy na temat tego kodeksu. Na rozpoczęcie roku szkolnego ubieraliśmy się odświętnie, na komunię w alby bądź garnitury, a na pogrzeby w stroje o ciemnej tonacji. Było to właśnie stosowanie dress code’u adekwatnego do danych wydarzeń w naszej kulturze. Jednak w różnych kulturach spotykamy się z odmiennymi tradycjami i zwyczajami co przekłada się na różnice w zwyczajach związanych z ubiorem. Dlatego niezależnie od tego czy jesteśmy zwolennikami stosownegoubioru, czy raczej czujemy pociąg do łamania schematów i ubierania się niekonwencjonalnie, powinniśmy zapoznać się z dress codem danej kultury w przypadku jakiegokolwiek wyjazdu za granicę. W innym wypadku możemy spotkać się z nieprzyjemnościami z powodu niestosownego ubioru, a nawet stać się obiektem agresji.

 

Zasady dress code

Nie istnieje jeden uniwersalny kodeks, który zagwarantuje nam pewność, że jesteśmy odpowiednio ubrani w każdej sytuacji na całym świecie. Gdyby jednak ktoś pokusił się o stworzenie takiego kodeksu, który uwzględniałby różnice międzykulturowe to na pewno zawierałby on następujące zasady:

  • Ubieraj się adekwatnie do wydarzenia – zasada brzmiąca jak truizm, która jednak w dzisiejszych czasach przestaje być taka oczywista. Warto jednak pamiętać o tym, że strój jaki ubieramy jest sygnałem dla otoczenia, który mówi nie tylko o naszym stylu, ale także o stosunku do wydarzenia czy miejsca. Jeśli zatem idziemy na pogrzeb, ślub lub spotkanie biznesowe powinniśmy wiedzieć kiedy możemy pozwolić sobie na sportową elegancję, a kiedy lepiej ograniczyć się do klasycznego garnituru.
  • Ubieraj się adekwatnie do kultury – niedopuszczalne jest wejście do meczetu w sukience z odsłoniętą twarzą bądź w krótkich spodenkach. Nie dość, że ubranie się niezgodnie do reguł przyjętych w danej kulturze narazi nas na nieprzychylne spojrzenia tubylców to może w kulturze islamu narazić nas na agresję. Zatem nim wyjedziemy za granicę, powinniśmy zapoznać sie z normami kulturowymi danego kraju i uszanować prawa tam panujące.
  • Ubieraj się zgodnie z regulaminem – większość korporacji wprowadza szczegółowo rozpisany dress code, który dokładnie opisuje strój obowiązujący w firmie, więc nie musimy obawiać się o to co zostanie odebrane za brak szacunku, a co nie. Jednak duża część firm nie spisuje swoich reguł ubioru i jesteśmy zdani na wyczucie. W firmach gdzie mamy kontakt bezpośredni z klientem, a także praca w sektorze publicznym wymagają stroju formalnego. Zatem tutaj i bez regulaminu powinniśmy postawić na klasyczną elegancję i minimalizm jeśli chodzi o zbędne dodatki lub wariacje kolorami. Jeśli natomiast nie mamy bezpośredniej styczności z klientami i nie pracujemy w sektorze publicznym będziemy mielie o wiele więcej swobody co do ubioru. Jeśli taka firma nie ma spisanych zasad ubioru, wystarczy ograniczyć się do podpatrzenia jak ubierają się inni współpracownicy i dopasować się do poziomu elegancji. Niestety, dres odpada nawet w takich zawodach – ten zostawiamy tylko do biegania.
  • Ubieraj się dobrze – niezleżnie od tego w jakim zawodzie pracujemy i co mówi regulamin naszej firmy powinniśmy wyglądać dobrze. Oczywiście nie wszyscy muszą lśnić urodą i uwodzicielskim spojrzeniem, ale jednak profesjonalny wygląd może zapewnić nam nie tylko szybszy awans, ale także wykreować w oczach przełożonych i kolegów wizerunek osoby sukcesu. Skoro wyglądamy na osobę sukcesu, to pewnie jesteśmy godni zaufania i będziemy wystarczająco odpowiedzialni żeby podołać wyzwaniom stanowiska kierwoniczego czyż nie?

 

Jak ubrać się do pracy biurowej?

Nie da sie jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, bo problem jest nieco bardziej złożony. Styl naszego ubioru będzie zależał przede wszystkim od stanowiska jakie będziemy pełnić w danym biurze, a także jego specyfiki. W podstawowym podziale ze względu na kontak z klientem lub jego brak wydzielamy tak zwane stanowiska „front office”i „back office”. Głównie właśnie od nich zależy to jak powinniśmy się ubrać do pracy w biurze.

  • Frontoffice – czyli praca w której mam bezpośredni kontakt z klientem, kontrahentami lub partnerami biznesowymi. Tutaj ważny jest nasz wygląd, ponieważ kreujemy wizerunek firmy, więc zwykle obowiązuje tutaj strój formalny bez zbędnych dodatków. W niektórych firmach jest on szczegółowo spisany odnośnie kolorystyki poszczególnych elementów ubioru, a w innych obowiązuje „nieformalna zasada formalnego ubioru”. Zasdy, które tutaj panują są stosunkowo sztywne i nie pozwalają na ściąganie krawata czy marynarki nawet podczas letnich upałów.
  • Backoffice – czyli praca w biurze, gdzie jedynymi osobami z jakimi mamy kontakt są współpracownicy i przełożeni. Tutaj występuje potężne zróżnicowanie miedzy firmami. W niektórych firmach tego typu nie obowiązuje niemal żaden dress code, a w innych maksymalny luksus na jaki możemy sobie pozwolić, to rozpięcie kołnierzyka w koszuli. Jednak większość firm pozwala tutaj pracownikom na dużą swobodę co każdy pracownik może wykorzystać na swoją korzyść. Jeśli zależy Ci na awansie – pokaż klasę i styl, a jeśli nie – to ubieraj się wygodnie. Nawet tutaj, nie pracując bezpośrednio z klientami nie oglądamy się za dresami i bluzami z kapturem. Szacunek dla współpracowników zobowiązuje nas do nieco większej elegancji.

Pomimo wszystkich pisanych i niepisanych reguł wszystko jest zależne od wielu czynników. Kultura, prestiż stanowiska, kontakt z klientem, wizerunek firmy i jej regulamin, a także okazje i nasze poczucie elegancji tak naprawdę tworzą cały dress code. Żebyśmy mogli się ubrać w strój, który nie przeszkodzi lecz pomoże w osiągnięciu celu, musimy rozpatrzyć wszystkie te czynniki, a następnie ubrać się adekwatnie do swojego typu urody. Tylko tak dobrany ubiór będzie naszym atutem i pozwoli na zbudowanie wizerunku człowieka sukcesu. A jeśli inni zobaczą w nas człowiekasukcesu, to nie bedziemy mogli ich zawieść, czyż nie?

 

 

Edwin Harmata