Kiedy warto wziąć kredyt na firmę?

przedsiębiorcy analizujący oferty kredytowe

W działalności każdego – większego, czy też mniejszego przedsiębiorstwa, przychodzi czas, w którym konieczne jest zainwestowanie większej sumy pieniędzy. Jak jednak można je zdobyć? Najbardziej popularnym zewnętrznym źródłem finansowania działalności firmy jest bank. Dla podmiotu takiego jak firma, banki przygotowują specjalną ofertę, w której skład wchodzą przede wszystkim kredyty dla firm. Sprawdź zatem, kiedy warto wziąć kredyt na firmę! Być może Twoje przedsiębiorstwo również go potrzebuje.

Kiedy firma potrzebuje kredytu?

Pomoc banku jest niezbędna, kiedy potrzebne są pieniądze dla firmy. A przecież jest tak wiele sytuacji, w których przydaje się zastrzyk dodatkowej gotówki. Kredyt na firmę może być świetnym rozwiązaniem już na samym początku jej działalności. Bez dwóch zdań fundusze z tego źródła przyczynią się do lepszego startu firmy na konkretnym rynku. Dzięki temu nowej firmie łatwiej będzie stawiać pierwsze kroki. Jednak również w trakcie już tej właściwej działalności przedsiębiorstwa kredyt może okazać się dobrym wyjściem. Z jednej strony może on polepszyć gorszą sytuację finansową firmy, jak i sfinansować podejmowane inwestycje i aktywności.

 

Rodzaje kredytów dla firm

Zastanawiasz się jaki kredyt na firmę jest najlepszy? Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jednak wybierać możesz spośród następujących rodzajów kredytów:

  • kredyt inwestycyjny dla firm – dzięki niemu przedsiębiorstwo może sfinansować swoje potrzeby rozwojowe, modernizacyjne i inwestycyjne,
  • kredyt obrotowy – to kredyt krótkoterminowy, który ma służyć pokryciu bieżących kosztów, zobowiązań i wydatków firmy,
  • kredyt płatniczy – jego celem jest pomoc firmie w zachowaniu płynności finansowej,
  • kredyt pomostowy – udzielany jest przedsiębiorstwom, które oczekują na przekazanie środków uzyskanych w ramach dotacji z Unii Europejskich,
  • kredyt lombardowy – bank udziela go pod zastaw np. praw łatwo zbywalnych lub ruchomości,
  • kredyt technologiczny – przeznaczony na rozwój firmy w aspekcie technologicznym,
  • kredyt w rachunku bieżącym – jest to swego rodzaju limit debetowy,
  • linia kredytowa – posiada charakter limitu debetowego, z tą różnicą, że prowadzona jest na oddzielnym rachunku bankowym firmy.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu dla firmy warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Jednak, jeśli pieniądze dla firmy rzeczywiście są niezbędne, a kredyt jest ostatecznością to warto wybrać najkorzystniejszą z dostępnych ofert. W tym celu opłaca się prześledzić dostępne w Internecie rankingi i porównywarki ofert bankowych, to naprawdę wielka pomoc! Trzeba natomiast pamiętać, że wzięcie kredytu ma swoje zalety, jednak jest to jedynie pożyczenie pieniędzy, które w końcu trzeba będzie zwrócić. Trzeba mieć to na uwadze i z rozwagą podchodzić to tego zagadnienia.