Jak wybrukować podwórko?

brukowane podwórko

Zadbane podwórko to wizytówka każdej posesji. Nic więc dziwnego, że każdy chciałby, aby prezentowało się ono jak najlepiej, a przy tym było jeszcze praktyczne. Istotnym elementem wpływającym na estetykę jest bruk, którym wyłożony jest podjazd do garażu oraz poszczególne alejki. Jak zatem wybrukować podwórko, aby wyglądało ono estetycznie i długo nam służyło?

Zalety brukowanego podwórka

Brukowane podwórko nierzadko kojarzy nam się z porządkiem. To jak najbardziej poprawne skojarzenie, albowiem dzięki utwardzonemu podłożu łatwiej jest zachowywać ład na całej posesji. Przede wszystkim, bruk zapobiega powstawaniu wszelkiego rodzaju nierówności. Ponadto, dzięki utwardzonej nawierzchni nie powstają kałuże i błoto po deszczu. Aby jednak tak było, należy odpowiednio zaprojektować miejsce, które ma zostać wybrukowane. Chodzi bowiem o to, by woda swobodnie spływała.

 

Brukowane podwórko ma jeszcze jedną zaletę. Otóż jest nią estetyka. Utwardzony podjazd prezentuje się zawsze lepiej, aniżeli ziemia czy nawet trawa. Ponadto, dzięki brukowi można układać różnego rodzaju wzory. Z całą pewnością tego typu wzór zrobi niemałe wrażenie na każdym gościu.

 

Czym brukować podwórko?

 Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań dla osób, które pragną wybrukować swoje podwórko. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Kostka kamienna to bardzo trwały materiał i zarazem jeden z najpopularniejszych. Jest ona wykonana ze skał magmowych bądź też z kwarcytów. Co istotne, kostka wykonana z kamienia zawsze wygląda szlachetnie, niezależnie od tego jak dawno była położona. Należy jednak pamiętać o tym, że kostka kamienna jest materiałem przeznaczonym do miejsc, w których nie ma dużego ruchu samochodowego. Stąd też jeśli zamierzamy jeździć po naszym podjeździe autem osobowym, wystarczy kostka o grubości 6 cm, w przypadku aut ciężarowych, lepiej zainwestować w grubszą kostkę.

 

Kostka betonowa jest materiałem tańszym niż jej kamienny odpowiednik. Ma jednak jedną zasadniczą wadę. Otóż jest ona mniej trwała i odporna na czynniki atmosferyczne aniżeli kostka kamienna. Jest ona dostępna w różnych wzorach oraz kolorach. Ten rodzaj nawierzchni najlepiej nadaje się do układania w miejscach, gdzie przewiduje się ruch pieszy, ewentualnie sporadyczne przejazdy samochodem.

 

Klinkier to materiał, który jest wypalany w bardzo wysokiej temperaturze. Kostka klinkierowa charakteryzuje się nie tylko wysoką trwałością, ale także antypoślizgową powierzchnią, co jest szczególnie przydatne zimą. Pod względem estetycznym istotne jest to, że tego rodzaju kostka występuje w różnych kolorach i fakturach. Materiał ten nie jest zbyt tani, przez co nie cieszy się dużą popularnością.

 

Jak wybrać dobrą firmę brukarską?

 Po zdecydowaniu się na dany materiał trzeba jeszcze wybrać wykonawcę całej inwestycji. Na rynku nie brakuje firm, które trudnią się brukowaniem podwórek. Dobrze jest jednak znaleźć tę właściwą, najlepiej w Internecie. W sieci bowiem dostępnych jest wiele szczegółowych opisów firm, które prezentują również dodatkowe usługi. Warto więc zwrócić na nie uwagę. Ciekawe informacje można także uzyskać czytając opinie o poszczególnych firmach. Otóż osoby, które już wybrukowały swoje podwórka, polecają sobie nawzajem wykonawców.

 

Dobrze też jest zapytać znajomych. Może się bowiem tak zdarzyć, że oni wcześniej już korzystali z usług tego typu przedsiębiorców. Wówczas można by się przekonać na własne oczy o jakości wykonania danego podjazdu.

 

Niezależnie od tego na jaki materiał się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, że konieczne jeszcze będzie wynajęcie firmy, która ułoży kostkę. Brukowanie podwórka to bowiem zajęcie, które wymaga dużego doświadczenia. Trzeba mieć to na uwadze planując budżet inwestycji.

 

Paweł Stasiuk