Jak dbać o brodę?

mężczyzna z brodą

Zarost od zawsze kojarzy się z męskością. Nic więc dziwnego, że wielu mężczyzn widywanych na ulicach nosi brody. Moda na nie jest także rozpowszechniana przez celebrytów. Jak zatem zrobić by broda wyglądała modnie i estetycznie?

Jak dbać o brodę?

 

Jeżeli już postanowiłeś zapuścić brodę, powinieneś wiedzieć w jaki sposób należy o nią dbać. Pielęgnacja brody zaczyna się od snu oraz właściwej diety. Podczas snu organizm człowieka regeneruje się, a więc i zarost szybciej rośnie. Z kolei dieta bogata w witaminy i składniki mineralne dostarcza organizmowi „pokarmu”, dzięki któremu broda wygląda bardziej estetycznie.

 

Pierwsze cztery tygodnie zapuszczania brody to czas jej swobodnego wzrostu. Następnie konieczne będzie jego wyrównanie. W tym celu przydatnym urządzeniem będzie golarka. Otóż musisz mieć na uwadze to, że każdy włos rośnie inaczej, w innym tempie, przez co utrzymanie zarostu w idealnym stanie wcale nie jest takie proste.

 

Kiedy zarost jest już pokaźny, wówczas musisz pomyśleć o jego myciu. Otóż na rynku dostępne są liczne szampony przeznaczone do mycia brody. Ponadto, istnieją specjalne olejki do brody, które ją odżywiają. Niestety, nie należą one do najtańszych kosmetyków.

 

Jak przycinać brodę?

 

Przycinanie brody to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Otóż jeśli nie będziemy tego robić przez dłuższy czas, nasza broda będzie wyglądać nieestetycznie, albowiem wiele włosów zacznie wystawać poza bryłę twarzy. Musimy jednak pamiętać o tym, że sposób przycinania zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli bowiem zamierzamy mieć krótką brodę, wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie trymer.

 

W przypadku, gdy nasza broda jest dłuższa, dobrze będzie wyrównywać ją przy pomocy nożyczek. Otóż najpierw powinniśmy rozczesać brodę, aby wyprostować wszystkie włosy. Dopiero teraz możemy przystąpić do przycinania. Kiedy już to zrobimy, wówczas rozczesujemy brodę ponownie, aby sprawić uzyskany efekt. Gdyby okazało się, że włosy są nierówne, wówczas możemy je jeszcze przyciąć.

 

Jak podgalać brodę?

 

Równie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także podgalanie brody. Stosuje się go wówczas, gdy zarost nie występuje na całej powierzchni twarzy, a jedynie w okolicach podbródka i wąsów. Wtenczas możemy śmiało usuwać włosy z policzków i szyi.

 

Podgalanie brody najlepiej zacząć od jej nawilżenia przy pomocy kremu do golenia lub pianki. Następnie usuwamy zbędne włosy przy pomocy maszynki, po czym aplikujemy wodę kolońską lub balsam po goleniu. Możemy także skorzystać z golarki elektrycznej, która nie wymaga nawilżania twarzy. Wybór należy do nas.

 

Wydawać by się mogło, że zarost na twarzy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Tak jednak nie jest, albowiem aby broda prezentowała się estetycznie, wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych. Jednakże jeśli zarost podoba się nam lub (przede wszystkim) naszym partnerkom, warto zrobić wszystko, by wyglądał on naprawdę okazale.

 

 

Paweł Stasiuk