Co zrobić, gdy wypadają włosy?

mężczyzna z łysiną

Bujna czupryna to nie tylko powód do dumy, ale także oznaka dobrego stanu zdrowia. Oczywiście nie warto porównywać się z innymi, każdy z nas odziedziczył odmienną pulę genetyczną. Kiedy jednak włosy wypadają, stają się coraz rzadsze, może to być znak, żeby zacząć o nie dbać, albo po prostu zacząć dbać o siebie.

 

Przyczyny wypadania włosów

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Stan owłosienia może wskazywać na złą dietę, za mało snu, nadmiar stresu lub przemęczenie, czyli prowadzony tryb życia. Do tej grupy przyczyn można śmiało zaliczyć także utratę włosów spowodowaną złą pielęgnacją. W gorszym wypadku wypadanie włosów może mieć przyczynę na podłożu hormonalnym, jeżeli jest to łysienie androgenowe lub telogenowe, to nie ma powodów do dalszych obaw, niestety, również schorzenia tarczycy mogą stać za wzmożonym wypadaniem włosów. Nawet zupełnie powszechne choroby zakaźne, takie jak grypa mogą być przyczyną łysienia, nie mówiąc już o poważniejszych schorzeniach, jak na przykład półpasiec, albo kiła, lub te typowo dermatologiczne: ropne zapalenie mieszków włosowych, łojotokowe zapalenie skóry i inne. Jak dotąd nieznane są przyczyny łysienia plackowatego.

 

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Przede wszystkim obserwować stan owłosienia, ponieważ sposób w jaki przebiega proces łysienia może często wskazać, która z przyczyn wypadania włosów nas dotyczy. Warto też skorzystać z pomocy specjalisty, można udać się do dermatologa, lub jeszcze lepiej do trychologa, lekarza specjalizującego się w chorobach skóry głowy. Wizyta w gabinecie medycznym może być bardzo istotna, wiele rodzajów łysienia, tak jak w przypadku większości chorób, dużo skuteczniej leczy się przy wczesnej diagnozie. Oprócz zatrzymania procesu wypadania włosów, zwykle chcemy go cofnąć, co jest zupełnie realne, dopóki łysienie nie przebiega bliznowaciejąco. Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych środków na szybszy porost włosów, zarówno do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego. Istnieją też domowe metody radzenia sobie z problemem wypadania włosów.

 

Zabiegi na porost włosów

Niezwykle skuteczną metodą walki z łysieniem jest karboksyterapia oraz zabieg stymulacji wzrostu włosów, które można wykonać w renomowanej klinice kosmetologii. Dla polepszenia kondycji włosów specjaliści zalecają urozmaicenie sposobu odżywiania. Listy produktów, o które wchodzą w skład diety na szybszy wzrost włosów szczególnie często podkreślają rolę morskich ryb, zielonych warzyw oraz orzechów. Oczywiście sama dieta ma zbawienny wpływ, ale dla przyspieszenia procesu porostu włosów można sięgnąć po suplementy, lub bezpośrednio po zioła i produkty, z których się je wytwarza. Najczęściej stosowane są mieszanki skrzypu i pokrzywy. Wywary z tych roślin mają zastosowanie zarówno jako płukanka do włosów jak i w charakterze herbaty, są także składnikami suplementów na porost włosów dostępnych w tabletkach. Kolejnym suplementem do diety są drożdże, można je przygotowywać samodzielnie, lub korzystać z tabletek. Bardziej czasochłonnym zabiegiem jest stosowanie wcierek, zwłaszcza jeśli zamiast kupnej decydujemy się na własną produkcję. Na rynku dostępne są także bardziej kompleksowe rozwiązania. Suplementy z wielu składników, odżywki i szampony, lub całe linie produktów mających zapewnić szybszy wzrost włosów. Co do wyboru metody można zasięgnąć opinii specjalisty, samodzielnie eksperymentować, lub skorzystać z tego, co działa dla większości.

 

Maciej Dutka