Ciekawe sposoby na naukę języków obcych

Książki do nauki języka angielskiego

Ciekawe sposoby na naukę języków obcych

Realia obecnego rynku pracy nie pozostawiają żadnych złudzeń: jeśli chcemy zdobyć dobrze płatną posadę szytą na miarę, musimy również wykazać się dobrą znajomością języków obcych, zwłaszcza angielskiego i niemieckiego. Jednakże kluczem do sukcesu jest nie tyle sama nauka, co wybór odpowiedniej techniki uczenia się i realizowanie jej krok po kroku. Sprawdź poszczególne propozycje, a potem wybierz metodę skuteczną dla Ciebie i… do dzieła!

 

Jak nauczyć się języka obcego?

Pamiętam dzień, w którym na jednej z lekcji francuskiego usłyszałam od nauczycielki, że z nauką języka jest jak z grą na instrumencie – jeśli nie będziemy regularnie ćwiczyć, wówczas nabyte już umiejętności zanikną, a zamiast pięknej melodii usłyszymy fałszywe dźwięki. A zatem w nauce najważniejsza jest systematyczność, konsekwencja, dobra organizacja, silna wolna i duże samozaparcie w dążeniu do celu. Wiadomo, początki są zawsze trudne – zwłaszcza jeśli wraca się do nauki języka po dłuższej przerwie, np. kilka lat po maturze – ale z czasem umysł się przyzwyczai na tyle, że sam będzie się domagał następnej dawki wiedzy. Jak to zrobić?

 

8 sposobów na naukę języka obcego

W zależności od tego, jakie były Twoje wcześniejsze doświadczenia z nauką języka, jaki poziom zaawansowania osiągnąłeś przed przerwą lub też co w chwili obecnej motywuje Cię do kontynuacji nauki, masz do wyboru:

 

  • fiszki językowe – przeznaczone są osób, które lubią uczyć się samodzielnie, w zaciszu własnego domu; są to małe karteczki, zapisane dwustronnie – na jednej obce słowo (np. yellow), a na drugiej jego tłumaczenie (np. żółty). Celem takiej metody jest nauka w oparciu o prosty schemat pytanie – odpowiedź.
  • audiobooki – czyli kolejny sposób na indywidualną naukę języka. Audiobook, jak sama nazwa wskazuje, to książka mówiona, którą czyta na głos autor utworu bądź profesjonalny lektor (np. tylko po niemiecku), bez tłumaczenia i gramatyki. Słuchając jej, można nie tylko oswoić się słuchowo z językiem, ale również próbować „wyłapywać” poszczególne zdania, frazy, słowa i zwroty, a później także powtarzać na głos lub zapisywać.
  • korepetycje – jeśli jednak miewasz problemy ze systematycznością, potrzebujesz wsparcia doświadczonego nauczyciela bądź trenera i weryfikacji swoich postępów w nauce, pomyśl również i o tej metodzie nauczania. Dzięki temu będzie Ci raźniej i pozbędziesz się poczucia, że zostałeś z tym problemem sam jak palec – to nie żaden wstyd poprosić o pomoc!
  • Callan, czyli tzw. metoda Callana nazwana na cześć jej twórcy, czyli profesora Uniwersytetu Cambridge, Robina Callana. Jej głównym zadaniem jest bardzo szybkie zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi, bez zastanowienia, ponieważ tempo, dynamika rozmowy są tutaj priorytetem oraz kluczem do sukcesu. Niestety, jest to przede wszystkim metoda mechaniczna, w której nie ma miejsca na swobodną konwersację, akcenty kulturowe lub wytłumaczenie zasad gramatyki. Niemniej warto zainteresować się tą metodą, choćby po to, aby przełamać w sobie ogólną niechęć do nauki oraz pokonać strach i zahamowanie przed mówieniem w obcym języku,
  • podróże i obozy językowe – kiedy zbliżają się wakacje i planujemy urlop, wówczas chętnie myślimy o podróżach czy chociażby krótkich wypadach za miasto. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i wyjechać za granicę? Taka podróż z pewnością pomoże nie tylko podszkolić język, ale też pozwoli na poznanie nowych, interesujących ludzi, którzy zainspirują do działania, a może nawet podsuną ciekawe pomysły na dalszą naukę.
  • immersja językowa to całkowite zanurzenie się w języku, czyli obcowanie z nim na co dzień, przez wiele godzin, w postaci rozmów na wiele tematów, a także swobodnych kontaktów z native speaker’ami i nie tylko. Dzięki tej metodzie przełamiesz swoją barierę językową, poprawisz płynność mówienia oraz rozumienie ze słuchu, a także nabierzesz pewności siebie i wzmocnisz poczucie własnej wartości. Brzmi zachęcająco prawda?
  • kurs w szkole językowej – to zdecydowanie jeden z najbardziej efektywniejszych sposobów na naukę języka obcego. Aktualnie funkcjonuje wiele szkół językowych, które prześcigają sę w coraz to bardziej atrakcyjnych ofertach zajęć – począwszy od specjalnych zajęć dla dzieci, poprzez kompleksowe przygotowanie do matury z języka angielskiego lub niemieckiego, aż po kursy dla osób dorosłych i obozy językowe. Ogromnym atutem szkoły jest możliwość przećwiczenia posiadanych umiejętności niejako w praktyce. Zazwyczaj podczas zajęć kładzie się bowiem nacisk na komunikację, co zdaje się być najistotniejsze podczas nauki języka obcego.

Powyższe sposoby to jedynie przykłady, drogowskazy na Twojej ścieżce życia i kariery, które w prosty sposób opisują, jak wiele możliwości wsparcia możesz mieć przy nauce języka obcego. Warto dobrze zastanowić się nad tym, w jakiej metodzie odnajdziesz się najlepiej, która z nich da Ci na tyle satysfakcji i radości, aby skutecznie pomóc osiągnąć pożądany przez Ciebie sukces. Powodzenia!

 

Dorota Frelich